DAN HRVATSKIH KNJIŽNICA U IOŠ SLATINA
Autor: Mladen Graovac, 11. 11. 2020.

Manifestacija obilježavanja Dana hrvatskih knjižnica održava se u okviru programa Mjeseca hrvatske knjige koji se ove godine održava pod motom: Razlistaj se!
Dan hrvatskih knjižnica ustanovilo je Hrvatsko knjižničarsko društvo 2010. godine, a održava se svake godine 11. studenoga u spomen na obilježavanje datuma donošenja prvog hrvatskog zakona o knjižnicama. Hrvatsko knjižničarsko društvo obilježava 10 godina održavanja Dana hrvatskih knjižnica. Tim su povodom učenici Volonterskog kluba s knjižničarkom Svjetlanom Dupan i profesoricom Ksenijom Som, razrednicom 1. razreda prodavača, posjetili u novouređenom prostoru Gradsku knjižnicu Slatina koja je svima darovala godišnje članstvo. Gradska knjižnica Slatina i ravnateljica Marija Cindrić s našom školom i ravnateljem Mladenom Graovcem ostvaruje odličnu dugogodišnju suradnju na brojnim projektima i aktivnostima u koje su uključeni brojni učenici škole, a s ciljem poticanja čitanja i što je moguće kvalitetnijim cjeloživotnim učenjem. U holu škole napravili smo izložbu knjiga čije naslove možemo povezati s motom Razlistaj se pa su se u razlistanom društvu našli Slavko Kolar i njegova Breza, Miljenko Jergović i Dvori od oraha, Miroslav Krleža i Banket u Blitvi, Sunčana Škrinjarić i Plesna haljina žutog maslačka, Milivoj Matošec i Strah u Ulici lipa. Učenici 3. razreda kuhara s profesoricom Tanjom Nikšić, 1. razreda pomoćnih krojača s profesoricom Danicom Tot i 1. prodavača s profesoricom Nedom Mađarac u knjižnici su s knjižničarkom izrađivali male knjižice od kolaž papira od kojih smo izradili razlistano stablo od knjiga i izložili ga u holu škole te njime upotpunili brojne dekoracije povodom ove manifestacije u koju je uključena cijela škola i svi učenici. U okviru obilježavanja Dana hrvatskih knjižnica, a radi poticanja svijesti u javnosti o značaju i ulozi knjižnica za perspektivni razvoj zajednica i društva u cjelini, Hrvatsko knjižničarsko društvo organiziralo je i digitalnu kampanju pod nazivom Lista(j) priče! Kad se priče razlistaju, knjižnice blistaju! Naša školska knjižnica, pod mentorstvom profesorice matematike Melite Crnković u suradnji s knjižničarkom Svjetlanom Dupan i profesoricom hrvatskoga jezika Ivanom Lukač Vuković, u ovaj projekt uključila se izradom digitalne knjige koju su izradili učenici Silvija Oreški iz 3. razred pomoćni krojač, Leon Štruklec i Josip Suton iz 3.razreda automehaničara, David Vaška iz 1. razreda elektroinstalater, Ines Jutrašnjik, Barbara Hodak i Patricija Križetić iz 3. razreda frizera u digitalnom alatu Story jumper.

Digitalnu knjigu možete pogledati na poveznici:

Tekst napisala: Svjetlana Dupan, knjižničar mentor

izlozba.jpg (171.22 KB)