Ovaj tjedan: 2061
Povodom Međunarodnog dana žena u Zavičajnom muzeju Slatina otvorena izložba Slatinčanke
Autor: Mladen Graovac, 10. 3. 2021.

U Zavičajnom muzeju Slatina svečano je otvorena izložba pod nazivom Slatinčanke… koju su povodom Međunarodnog dana žena pripremili u zajedničkoj suradnji Zavičajni muzej Slatina i slatinske srednje škole uz potporu gradske Turističke zajednice i Grada Slatine. Izložba je rezultat suradnje s učenicima koji su kroz svoje viđenje prikazali život i djelovanje Slatinčanki na raznim poljima poput obrazovanja, zdravstva, poduzetništva, sporta i kulture. Tako su prikazani portreti učiteljica, medicinskih sestara, liječnica, primalja, poslovnih žena, sportašica i umjetnica. Izložbu je pripremilo 7 učenica 3. i 4. razreda ekonomije Srednje škole Marka Marulića pod mentorstvom prof. Sanje Mrzljak Jovanić i 14 učenika 2. razreda prodavača Industrijsko-obrtničke škole Slatina pod mentorstvom prof. Nede Mađarac. Njihov odabir spoj je već prikazanih portreta poznatih slatinskoj javnosti i žena koje su izvukli iz zaborava prošlosti, odnosno žena koje su svojim radom i požrtvovnošću unaprijedile kako Slatinu tako i oplemenile zajednicu na svim poljima života. Među poznatim slatinskim imenima našle su se: Ankica Trbojević, Anđelka Zelenka, Dušanka Jablanović, Terezija Bognar, Jelena Kastaneti, Marica Stanković, Tomislava Grijak, Ljubica Schmidler, Mirjana Volf, dr. Marija Turk-Kuči, Jelena Vejić, Ana Vavra, Rajna Šargač, te Ženski rukometni klub i Ana Knežević. O obrazovnim ishodima izložbe govorila je prof. Neda Mađarac koja je istaknula kako je svrha ovoga projekta bila premjestiti mjesto poučavanja učenika iz učionice u muzej gdje su koristili svu muzejsku građu uz asistenciju v.d. ravnatelja Muzeja Srđana Đuričića, te potpuno samostalno izradili plakate.

– Ova je ideja hvalevrijedna jer je omogućila da učimo o nekim novim metodama poučavanja kao što je istraživačka nastava. Osim toga cilj je i da od pasivnih konzumenata kulture postanemo aktivni sudionici i sukreatori, – istaknula je prof. Neda Mađarac.

Izložbu su potom otvorile učenice Ivana Bračun, 4. r. ekonomije SŠ Marka Marulića, te Veronika Tomić i Ivona Pipek, 2. r. prodavača Industrijsko-obrtničke škole, koje su autorice pojedinih plakata. (mf/Foto: Mihaela Feldi)

IMG_6252_1024x683.jpg (417.73 KB)
IMG_6258_1024x683.jpg (119.88 KB)