SVJETSKI DAN SPORTA UZ TJELESNU I ZDRAVSTVENU KULTURU I MINDFULNESS
Autor: Mladen Graovac, 26. 5. 2021.

Povodom Svjetskog dana sporta održana je radionica pod nazivom „Sportom do mira i mirnoga uma“ koju su s učenicima 2. razreda zanimanja prodavač održali profesor mentor tjelesne i zdravstvene kulture Zlatko Šantić i knjižničarka mentorica Svjetlana Dupan. Učenici su na teorijskom dijelu radionice s profesorom Zlatkom Šantićem razgovarali o sportu kao alatu za obrazovanje, razvoj i mir, promicanje suradnje, solidarnosti, tolerancije, razumijevanja, društvene uključenosti i zdravlja, rodnoj ravnopravnosti i ostalim pozitivnim utjecajima na razvoj ljudskih prava, društveni i gospodarski razvoj te o stvaranju zdravih navika i kvalitetnom provođenju slobodnog vremena, važnostima rekreativnog sporta i zdravim stilovima života. Praktični dio radionice provela je knjižničarka Svjetlana Dupan demonstrirajući 10 Mindful pokreta, tj. vježbi koje dovode do smirivanja nemirnog uma, poboljšavaju koncentraciju i smanjuju stres. Ove su vježbe izvođene u sklopu projekta Erazmus+ pod nazivom „Inovativni nastavnici za uspješnije učenike“ i jedne su od brojnih provedenih aktivnosti iz područja usredotočene svjesnosti i usmjeravanja pažnje prema vlastitim iskustvima pokreta i tjelesnim senzacijama. Svjetski dan sporta provodi se u organizaciji TAFISA, svjetske asocijacije „Sport za sve“,  „Challange day – Dan izazova“ , jednoj jod najmasovnijih međunarodnih sportsko-rekreacijskih manifestacija u kojoj sudjeluje 50-tak zemalja svijeta. Obilježava se svake godine posljednje srijede u mjesecu svibnju. Tog dana se pozivaju građani da se uključe minimalno 15 minuta u neki oblik sportsko- rekreacijskih aktivnosti.

Naši su učenici kroz radionicu naučili jednu od vještina za smanjivanje stresa i povećanje koncentracije što će im sigurno pomoći u učenju na kraju školske godine, ali i javno promovirali tjelesnu aktivnost.

Ova radionica još je jedan primjer međupredmetne suradnje i korelacije između nastavnih  predmeta   Tjelesna i zdravstvena kultura, Građanski odgoj i suradnje sa školskom knjižnicom.

Tekst i fotografije:

Svjetlana Dupan, knjižničarka mentorica i Zlatko Šantić, profesor mentor