EDUKACIJA HRVATSKE UDRUGE UČENIČKOG ZADRUGARSTVA – Učeničku zadrugu Obrtnik IOŠ-a Slatina predstavila voditeljica Zadruge Jasna Varga
Autor: Mladen Graovac, 9. 6. 2021.

HUUZ provodi konstantno usavršavanje svojih članova pa je tako ove godine, zbog nemogućnosti održavanja predavanja uživo, pripremio niz online stručnih usavršavanja na nivou Republike Hrvatske. Do sada je bilo organizirano 5 online Zoom seminara i na svakom seminaru predstavile su se tri županije. Dana 1. lipnja 2021. godine održan je 6. online Zoom seminar s temom Ekologija i recikliranje i na tom je seminaru nastavnica Industrijsko-obrtničke škole Slatina Jasna Varga predstavila školu i UZ „Obrtnik“.U prezentaciji je prikazala što sve učenici i djelatnici naše škole rade na temu recikliranja i ekologije, a predstavila je i prošlogodišnji eTwinning projekt „ Obnovi, osvježi“ u kojem je naša škola sudjelovala s partnerima iz Turske. Tijekom projekta učenici naše škole su, najviše učenici zanimanja krojač, izrađivali nove stvari od recikliranih tekstilnih materijala. Predstavljene su aktivnosti projekta: izrada straničnika za knjige, „iz starog novo“, zbrinjavanje tekstilnog otpada u kontejnerima za tekstil. Predstavljena je i proizvodnja briketa od papira i blanjevine na preši od recikliranog materijala, pametna klupa izrađena, također, od recikliranog materijala iz strojarske radionice, naš školski vrt koji je prepun stvari kojima je udahnut novi život. Prikazani su i uradci naših učenika povodom 5. lipnja, Svjetskog dana zaštite okoliša, od kojih su neki: maturalna haljina od novinskog papira, plakati na temu recikliranja koje su izradili učenici 3. razreda zanimanja frizer i 1. razreda zanimanja pomoćni krojač/stolar, lutka sa krinolinom od reciklirane žice, videouradci na temu zbrinjavanja otpada i poučni videouradak što napraviti kada nađemo nelegalna odlagališta otpada.

Tekst: Jasna Varga, ing., voditeljica Učeničke zadruge Obrtnik IOŠ-a Slatina

Osvrt na predavanje možete pogledati na sljedećoj poveznici: