OBILJEŽILI SMO DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE HOLOKAUSTA
Autor: Mladen Graovac, 28. 1. 2015.

Učenici naše škole su 27. siječnja 2015. godine obilježili „Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta pripremom panoa i izložbe na temu Holokausta, tolerancije i ljudskih prava. Na satu povijesti učenici su pripremili Powe Point prezentaciju na temu „Holokausta“ te su je sa zanimanjem pogledali.

"Tko zaboravlja zločin,
postaje njegov sudionik"

Pod okriljem Drugog svjetskog rata, radi "novog poretka" i "konačnog rješenja  židovskog pitanja", nacisti su nastojali uništiti sve Židove u Europi. Prvi put u povijesti, industrijske metode su korištene za masovno uništenje cijelog naroda u koncentracijskim logorima smrti: Auschwitz-Birkenau, Treblinka, Dachau itd . Ubijeno je preko 6 milijuna Židova, uključujući i 1, 500. 000 djece. Nacisti su također porobili i ubili  milijune drugih ljudi, velik broj Roma, Slavena, političkih protivnika, intelektualaca, katoličkih svećenika te ljudi s tjelesnim i mentalnim poremećajima.

Riječima Anne Frank najbolje su nam opisana sva stradanja ljudi tijekom holokausta: "….jednoga dana će završiti ovaj strašni rat. Sigurno će doći doba kad ćemo ponovo biti ljudi, a ne samo Židovi"