Projektne aktivnosti učenika naše škole u Zavičajnom muzeju Slatina
Autor: Mladen Graovac, 2. 12. 2015.

U četvrtak 26. studenog su učenici uključeni u rad Učeničke zadruge i  školski projekt „Izrada eko-etno vrećica“ posjetili  Zavičajni muzej Slatina.  Tom prigodom upoznali su lokalno, narodno kulturno blago kroz stručno i interesantno predavanje  Dragice Šuvak prof. etnologinje, više kustosice Zavičajnog muzeja Slatina. Profesorica je živopisno približila učenicima  cijeli slijed povijesti, s puno detalja, usporedbi i slikovitih interaktivnih informacija.  Poseban naglasak bio je naravno na tekstilonm narodnom blagu slatinskog kraja. Učenici su se upoznali s motivima i tehnikama domaćeg veza koji je tema školskog projekta – Izrada eko- etno vrećica. Nakon bogatog edukativnog predavanja, profesorica je upriličila vrlo zanimljivu radionicu.  U radionici su sudjelovali učenici, nastavnici i suradnica slatinskog muzeja gđa. Mara Androš. Bio je to praktičan prikaz dobivanja tkanine – od biljke lana i konoplje  do lanene  i konopljine pređe. Svaki je učenik imao i objašnjavao jedan predmet u tom procesu, a na kraju su poredani u niz predstavljali cijeli tijek dobivanja pređe.

Na kraju je gospođa Androš demonstrirala tkanje na tkalačkom stanu.  Nekoliko učenika također se okušalo u tkanju i to vrlo uspješno. Vratili su se u školu s puno saznanja o domaćem platnu, motivima i tehnikama veza. To je jako važno za uspješnost projekta jer je on  obogaćen narodnim vezom marljivih i vrijednih učenika.

Natalija Vidak i Paula Kukuljević