Projekt ″Primjena mjera i informiranost učenika o zaštiti na radu u srednjim strukovnim školama″
Autor: Mladen Graovac, 11. 12. 2015.

Potaknuti podatkom EU statistike (ESAW) kako je stopa ozljeđivanja mladih radnika  veća nego kad je riječ o drugim dobnim skupinama, Hrvatski zavod za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu (HZZZSR) od 2014. godine provodi projekt u suradnji sa srednjim strukovnim školama.

Cilj projekta pod nazivom ″Primjena mjera i informiranost učenika o zaštiti na radu u srednjim strukovnim školama″ jest istražiti informiranost učenika o zaštiti na radu i potaknuti buduće mlade radnike na razmišljanje o važnosti sigurnosti i zaštite zdravlja na radu te time utjecati na razvoj njihove svijesti po ovom pitanju. U projektu je dosada sudjelovao 896 učenika završnih razreda u 28 škola u kojima se obrazuju učenici za zanimanje stolar, poljoprivredni, kemijski, građevinski, grafički i šumarski tehničar. U tijeku su posjeti i anketiranje učenika u 25 škola koje školuju učenike za ugostiteljska i uslužna zanimanja.

Tijekom posjeta školama provodi se anketno ispitivanje kojim se ispituje znanje učenika o zaštiti na radu te primjena mjera zaštite na radu u školi i kod obrtnika gdje učenici provode praktičnu nastavu. Učenicima se održavaju i kratke prezentacije o specifičnim rizicima zanimanja za koje se školuju kako bi osvijestili važnost zaštite zdravlja i sigurnosti na radu. HZZZSR je izradio i edukativne letke i postere za svako od navedenih zanimanja koje će voditelji moći izvjesiti u radionicama praktične nastave.

mr.sc.Ivana Krišto, dipl.ing.