Ukupno: 1602095
Ovaj tjedan: 1948
Slatinski profesori na stručnome skupu projekta Historija, Istorija, Povijest
Autor: Mladen Graovac, 26. 4. 2016.

Profesori Industrijsko-obrtničke škole Slatina i Srednje škole Marka Marulića Zorislav Jelenčić, Verislav Kmet, Mirela Nenadović i Helena Roštaš sudjelovali su na stručnome skupu za nastavnike  u sklopu projekta Historija, Istorija, Povijest – Pouke za sadašnjost u Beogradu od 20. do 24. travnja 2016.  Seminar je jedna od aktivnosti toga projekta financiranoga sredstvima Europske unije, a koji je nastao u suradnji Kuće Anne Frank iz Amsterdama i partnerskih organizacija iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije i Srbije. U sklopu stručnoga skupa koji je okupio pedesetak profesora  iz četiriju država profesorice Mirela Nenadović i Helena Roštaš šezdesetminutnim izlaganjem predstavile su svoj nastavni plan namijenjen srednjoškolskim nastavnicima čija je tema novovalna glazbena scena razvijena u bivšoj Jugoslaviji na prijelomu sedamdesetih i osamdesetih godina 20. st., reakcije javnosti  i institucija države na nove, društveno subverzivne teme pjesama te cenzura pjesama novovalnih glazbenih sastava.

Cilj projekta HIP jest povećati svijest i ohrabriti raspravu o nacionalizmu, isključivosti, predrasudama i diskriminaciji u državama koje sudjeluju u projektu te promovirati raspravu i komunikaciju o zajedničkoj prošlosti tih država. Osim toga, aktivnostima projekta potiče se kritičko promišljanje o povijesnim događajima te interdisciplinarno poučavanje povijesti zasnovano na građanskom odgoju i obrazovanju.

Helena Roštaš, prof.