Ovaj tjedan: 2021
Izložba Pohvala vještim rukama Zavičajni muzej Slatina
Autor: Mladen Graovac, 18. 5. 2016.

U srijedu, 18. svibnja, u Zavičajnom muzeje Slatina otvorena  je pokretna izložba o strukovnim školama pod nazivom „Pohvala vještim rukama – Od strukovnog školstva do etno eko vrećica“. Izložba i radionice su rezultat suradnje Hrvatskog školskog muzeja iz Zagreba, Industrijsko obrtničke škole Slatina i Zavičajnog muzeja Slatina, a potaknute su projektom koji kroz ovu školsku godinu provodi Učenička zadruga Obrtnik Industrijsko obrtničke škole Slatina pod naslovom „Izrada eko etno vrećica“.

Izložbu su otvorili ravnatelj Industrijsko obrtničke škole Slatina Mladen Graovac, ravnateljica Hrvatskog školskog muzeja iz Zagreba Branka Manin, viša muzejska pedagoginja Hrvatskog školskog muzeja Ivana Dumbović Žužić i  autorica i kustosica Hrvatskog školskog muzeja Sanja Nekić. Također, profesorica Paula Kukuljević prezentirala je aktivnosti projekta „Izrada eko etno vrećica“  i uručila neke od izrađenih vrećica zaslužnima za realiziranje projekta a posebno Miri Oberan profesorici i kazivačici o dijelu vremena kada su obrtnici u Slatini bili vrlo poznati i cijenjeni majstori.

Uključivanjem Industrijsko obrtničke škole ostvarena je ne samo među-muzejska nego i među-institucionalna suradnja na što je ravnateljica Manin stavila poseban naglasak. Također je izrazila nadu za nastavak suradnje kroz ciklus kojeg provodi  Hrvatski školski muzej – „Neka škola započne i završi u muzeju“ u kojem se predstavljaju različite škole i odgojno obrazovne ustanove iz cijele države, a sa svrhom promoviranja i  razbijanja predrasuda o strukovnim školama i gdje se svake godine izabere jedna škola: „Na godinu ja se nadam da ćemo sa Industrijsko-obrtničkom školom iz Slatine to realizirati“. Na radionici koju su vodile gošće iz Zagreba, Branka Manin i Ivana Dumbović Žužić sudjelovali su učenici Industrijsko-obrtničke škole koji su naučili svoj prvi vez križićima.(mt, foto: Marko Telišman)

(više na: http://www.radioslatina.hr/portal/kultura/otvorena-izlozba-pohvala-vjestim-rukama-u-zavicajnom-muzeju-slatina/#prettyPhoto)