Ovaj tjedan: 2051
20. LISTOPADA, SVJETSKI DAN JABUKE
Autor: Mladen Graovac, 26. 10. 2018.

Učenici 2. razreda kuhara, sa svojom profesoricom Tanjom Nikšić i knjižničarkom Svjetlanom Dupan, obilježili su u školskoj knjižnici Svjetski dan jabuka i saznali mnoge zanimljivosti o ovom zdravom i kod nas rasprostranjenom voću. Istražili smo tradiciju označavanja Dana jabuka koja je započela 1990. godine u Londonu s ciljem promicanja njezinih zdravstvenih kvaliteta  i mnoštva sorti koje treba očuvati. Istražili smo podrijetlo i širenje jabuke Europom, njezine zdravstvene prednosti i utjecaj na ljudski organizam, rasprostranjenost i različitost sorti u svijetu i Hrvatskoj, upoznali se s narodnim izrekama i simbolikom jabuke te asocijacijama i rasprostranjenosti samog naziva, od glazbenog sastava Crvena jabuka, do znaka za iPhone ili APPLE, nadimka Big Apple za New York City, priče o Snjeguljici i otrovanoj jabuci ili prispodobe o Adamu, Evi i jabuci u Rajskom vrtu.

Budući da su sudionici radionice bili učenici zanimanja kuhar, posebnu pozornost posvetili smo receptima za spravljanje jela i slastica od jabuka, uporabi jabuka kao dijetne i zdrave namirnice te prehrambenim namirnicama i proizvodima od jabuka.

Tekst napisala: Svjetlana Dupan

dan_jabuka_foto.JPG (1.23 MB)