ŠTO SU PROBLEMI U PROBLEMSKOJ NASTAVI?
Autor: Mladen Graovac, 26. 2. 2020.

U sklopu projektnih aktivnosti projekta Inovativni nastavnici za uspješnije učenike nastavnica Hrvatskoga jezika Helena Roštaš 25. veljače 2020. predavanjem je zainteresirane nastavnike Industrijsko-obrtničke škole Slatina dodatno upoznala s obilježjima problemske nastave. Na taj im je način prenijela dio spoznaja s Erasmus+ tečaja Problem/Inquiry Based Learning na kojem je sudjelovala u siječnju ove godine. U uvodnome dijelu nastavnici su se prisjetili obilježja, prednosti i nedostataka problemske nastave, a zatim su upoznali preporuke za uključivanje problemske nastave u nastavni proces, stvaranje problemske situacije i oblikovanje problema čije će rješenje učenici istraživačkim radom tražiti. Nakon toga, nastavnici su u parovima na temelju predloženih nastavnih sadržaja različitih predmeta oblikovali mogući problem te zadatke i pitanja za usmjeravanje učenika u središnjoj fazi sata.

Helena Roštaš, prof. mentor