Knjižnica

Školska knjižnica Industrijsko-obrtničke škole Slatina suvremeni je i ugodan prostor koji zauzima 70 četvornih metara u centralnom dijelu školske zgrade i sastoji se od dijela s knjižnom građom, čitaoničkog dijela, kutka za Volonterski klub i kutka za Mindfulness. Opremljena je s 3 računala s pristupom internetu za korisnike, računalom za knjižničara, prijenosnim računalom, projektorom, platnom, fotokopirnim strojem, televizorom i glazbenom linijom. Knjižnica posjeduje oko 4500 knjižna naslova iz područja stručne literature, lektire ili beletristike kao i brojne časopise. Učenici besplatno postaju članovi školske knjižnice prilikom upisa u Školu i mogu posuditi dvije knjige na rok od 14 dana.

Osim knjigama i časopisima, učenici se u školskoj knjižnici s čitaonicom mogu služiti računalima i imaju neograničen pristup internetu. Za pomoć pri izboru literature, izradu seminarskih ili završnih radova učenici se mogu obratiti Svjetlani Dupan, diplomiranoj knjižničarki mentorici koja je i profesor hrvatskoga jezika.

U prostoru knjižnice odvijaju se mnogobrojne aktivnosti s učenicima i za učenike kao što su: tematske izložbe otvorene za javnost, kulturni programi, programi senzibiliziranja za multikulturalnost, poticanje čitanja, susreti s autorima, predstavljanja i promocije knjiga te izložbe knjiga, kulturno umjetnički programi, putopisna predavanja, obilježavanje značajnijih datuma i sudjelovanje u svim školskim manifestacijama. U knjižnici se provode i aktivnosti Volonterskog kluba te mnoštvo kreativnih radionica na kojima učenici izrađuju ukrasne predmete za humanitarnu prodaju čiji se prihod donira Dječjem domu Zagreb i UNICEF-ovom programu Škole za Afriku. U sve aktivnosti uključeni su učenici s teškoćama u razvoju i učenici s posebnim potrebama za koje se organiziraju i brojne primjerene radionice. Knjižnica ostvaruje suradnju s brojnim obrazovnim i kulturnim ustanovama te udrugama na području grada. Redovito se provode aktivnosti za poticanje čitanja i knjižnično-informacijskog i medijskog odgoja i obrazovanja. Knjižnica je uključena u provedbu Erazmus+ i ostalih projekata i u sklopu njih provodi mnoštvo radionica o volontiranju, nenasilnoj komunikaciji, održivom razvoju i iz područja usmjerene pažnje, tj. Mindfulnessa.

Knjižnica je učenicima na raspolaganju 30 sati tjedno i radi u dvije smjene.