MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2023.
Autor: Mladen Graovac, 8. 11. 2023.

NEK' TI RIJEČ NE BUDE STRANAC – poezija Sergeja Aleksandroviča Jesenjina i njeni prijevodi na hrvatski jezik

Mjesec hrvatske knjige obilježava se od 15. listopada do 15. studenoga svake godine, a ove je godine posvećen književnom prevođenju te nosi moto Nek' ti riječ ne bude strana(c). U Industrijsko-obrtničkoj školi Slatina u aktivnostima Mjeseca hrvatske knjige 2023. udružile su se, uz nastavu Hrvatskoga jezika, aktivnosti školskoga projekta Mandale i Čitateljskoga kluba, a s učenicima odjela 1. kuhar/CNC operater/mehaničar poljoprivredne mehanizacije provele su ih knjižničarka Svjetlana Dupan i nastavnica Hrvatskoga jezika Helena Roštaš.

Središnja tema aktivnosti bila je poezija ruskoga književnika Sergeja Aleksandroviča Jesenjina te prijevodi Jesenjinove poezije na hrvatski jezik. Učenici su uspoređivali različite prijevode Jesenjinove poezije na hrvatski jezik, prema uputama su izrađivali umne mape, čitali su Jesenjinove pjesme u hrvatskom prijevodu i komentirali uspješnost različitih prijevoda te izrađivali mandale sa stihovima Jesenjihovih pjesama i imenima prevoditelja na hrvatski jezik.

Organizator Mjeseca hrvatske knjige su Knjižnice grada Zagreba, a manifestacija se provodi pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.

Tekst i fotografije: Svjetlana Dupan i Helena Roštaš

1.jpg (306.96 KB)