„Sa strukom do karijere“
Autor: Mladen Graovac, 26. 1. 2024.

Konferencija o strukovnom obrazovanju pod nazivom „Sa strukom do karijere“, u organizaciji ADVANTAGE AUSTRIA Zagreb održana je 23.siječnja 2024. u Zagrebu.

O važnosti sudjelovanja na ovoj konferenciji govori činjenica da ADVANTAGE AUSTRIA generira međunarodne poslovne prilike tako što promovira austrijske proizvode i usluge diljem svijeta, pruža podršku poduzećima i organizacijama izvan Austrije u sklapanju snažnih partnerstava s austrijskom poduzećima te osigurava razmjenu najboljih umova i inovacija između Austrije i svijeta.

U inovacijskom dijelu konferencije detaljno je prikazano kako se u Austriji izrađuje najvažniji dokument u strukovnim školama – kurikulum.

Modularna nastava, koja uskoro ulazi u program strukovnih škola, predstavljena je od strane Agencije za strukovno obrazovanja i obrazovanje odraslih.

Inicijativa „Nastavnici u poduzeća - praksa za nastavnike“ i ove  godine uspješno će povezati poduzeća s nastavnicima iz strukovnih škola u nastojanju da zajedno izgradimo bolje strukovno obrazovanje.

Kroz tri godine provođenja inicijative, preko 400 nastavnika i nastavnica obavilo je praksu u poduzećima i na taj način su se dodatno usavršili.

Pored informacija o inicijativi „Nastavnici u poduzeća – praksa za nastavnike“, na ovoj konferenciji nastavnici su imali priliku na kooperacijskoj burzi direktno se povezati s poduzećima zainteresiranim za suradnju sa školama. Neka od poduzeća koja su sudjelovala na kooperacijskoj burzi su: Strabag, SPAR, Knauf, Porsche, Weitzer Parkett, Cargo Partner, Lagermax, Bipa itd.

Na konferenciji su sudjelovale nastavnice slatinskih srednjih škola, Ankica Đurasek i Ksenija Som iz Industrijsko-obrtničke škole te Ivana Švamberger iz Srednje škole Marka Marulića.

Brojne su koristi koje naši učenici i škole mogu dobiti iz suradnje s poduzećima! Nastojat ćemo naučeno prenositi u praksu.

Tekst i fotografije: Ankica Đurasek i Ksenija Som

Više fotografije vidi pod OPŠIRNIJE