Nenasilna komunikacija i rješavanje sukoba kao dio obrazovanja za volontiranje
Autor: Mladen Graovac, 28. 1. 2020.

U ponedjeljak, 27 siječnja u prostorijama VCZ-a održan je četvrti sastanak stručne radne skupine za izradu kurikuluma školskog volontiranja. Dušanka Pribičević Gelb iz HUM-a (Hrvatska udruga za mirenje) predstavila je nacrt radionica o nenasilnoj komunikaciji za tri uzrasta: niži i viši razredi osnovne škole, te srednja škola. Ivana Borić i Sanja Canjek Androić kao stručne koordinatorice dobile su nacrte radionice prije sastanka i dale određene metodičke preporuke za poboljšanje teksta pripreme radionica. Ostale sudionice su se složile s predloženom metodičkom strukturom i dale dodatne povratne informacije na nacrt. Tema nenasilne komunikacije i rješavanja sukoba, kao i način izvedbe pobudile su zanimanje sudionica, te su izrazile nade da će u budućnosti biti prilike da se više nastavnika iz njihovih škola educira u tom području.
Također smo kratko prošli kroz nacrt kurikuluma školskog volontiranja i dogovorili da će do sljedećeg sastanka vanjske stručnjakinje pripremiti pročišćenu i razrađenu verziju kurikuluma, te jasnije povezati odgojno-obrazovna očekivanja školskog volontiranja s onima definiranima u službenom kurikulumu međupredmetnih tema. Na sastanku je u ime Industrijsko-obrtničke škole Slatina sudjelovala koordinatorica projekta za našu školu Svjetlana Dupan, prof. knjižničar mentor.