« Svibanj 2024 »

Međunarodni Mjesec borbe protiv ovisnosti
Autor: Mladen Graovac, 11. 11. 2021.

Međunarodni Mjesec borbe protiv ovisnosti, svake se godine obilježava u razdoblju od 15. studenoga do 15. prosinca. Prilika je to za senzibilizaciju javnosti, a naročito mladih, za borbu protiv svih oblika ovisnosti.

Cilj obilježavanja je upozoriti javnost na problem zlouporabe svih sredstava ovisnosti te putem šire društvene akcije promicati zdrav način života. Pri suzbijanju ovisnosti važnu ulogu imaju preventivne aktivnosti, u sklopu kojih je nužno provoditi edukaciju o štetnosti sredstava ovisnosti od najranije dobi i na svim razinama društva.

Škola smo koja vrlo uspješno surađuje s nosiocima različitih preventivnih programa kako na razini grada Slatine, tako i na razini Virovitičko-podravske županije. Sudionik smo preventivnog programa Zavoda za javno zdravstvo VPŽ pod nazivom „Kako ne utopiti mladost u alkoholu“.

Program će se u našoj županiji provoditi tijekom tri godine (2021.-2023.), a cilj mu je osnažiti samozaštitne kapacitete učenika u odgojno-obrazovnim ustanovama i ostalih mladih u Virovitičko-podravskoj županiji u prevenciji ovisnosti i afirmaciji zdravlja osvješćivanjem rizika od pijenja alkoholnih pića. Također će biti osnažena i međusektorska suradnja u prevenciji i suzbijanju ovisnosti i rizičnih ponašanja mladih. Sustavom praćenja procesa i ishoda vodit će se računa o tome da sve aktivnosti budu učinkovite i da mladi i zajednica od programa imaju maksimalne koristi za zdravlje i sigurnost u prometu. Temelj aktivnosti specifična je edukacija mladih o prednostima nepijenja i rizicima pijenja alkohola na zdravlje.

Pojam ovisnosti ne odnosi se samo na ovisnost o psihoaktivnim sredstvima. Čovjek može biti ovisan o hrani, igrama na sreću, televiziji, internetu, gotovo svemu.  Zajednička je značajka ovisnosti to da aktivnosti vezane uz tu ovisnost mogu postati središnji sadržaj i čimbenik u životu ovisne osobe. Spriječimo ovisnost i dajmo svoj doprinos zdravom načinu življenja! U nadolazećim danima, kroz različite aktivnosti, podržat ćemo Mjesec borbe protiv ovisnosti!

Ksenija Som, prof. mentor