« Travanj 2024 »

Obilježavanje Svjetskog i Europskog tjedna novca u Industrijsko-obrtničkoj školi Slatina
Autor: Mladen Graovac, 25. 3. 2024.

Ovogodišnji slogan Svjetskog tjedna novca glasi „Zaštiti svoj novac, osiguraj svoju budućnost“, dok se Europski tjedan novca obilježava pod sloganom „Desetljeće jačanja europskog financijskog obrazovanja: Što dalje?“. U susret tjednu u kojem obilježavamo važnost svjetskog i europskog novca, učenici 1.razreda zanimanja prodavač Industrijsko-obrtničke škole Slatina u Slatini, imali su priliku svoja dosadašnja znanja o novcu i važnosti novca proširiti novim spoznajama. Predstavnik Slatinske banke Slatina, gospodin Mario Pavić, na vrlo je zanimljiv način učenicima približio osnovne pojmove o novcu, vrstama i važnosti štednje te digitalnom novcu. Kroz interaktivnu prezentaciju, učenici su još jednom potaknuti na aktivno promišljanje o upravljanju svojim financijama. Obilježavajući Tjedan Svjetskog i Europskog novca, 18.3.2024. učenici 3.razreda konobar sa svojom profesoricom Matematike, Kristinom Mataija Sertić i učenici 1. razreda zanimanja prodavač, sa svojom nastavnicom Ksenijom Som, on line su pratili događaj u organizaciji Ministarstva financija pod nazivom "Štedi, uloži i život posloži!" Bila je to još jedna od aktivnosti u tjednu obilježavanja Svjetskog i Europskog novca kojom se potaklo učenike na razmišljanje o važnosti novca i kvalitetnog raspolaganja novcem te poticanja učenika na promišljanje o važnosti štednje, pametnog ulaganja novca i donošenja ispravnih financijskih odluka za budućnost. Učenici 1.D razreda, zanimanje prodavač, sudionici eTwinning projekta NOVAC, istraživali su, na zadanu temu, iznose najviše i najniže potrošačke košarice u različitim trgovačkim lancima te iznose preračunali u švicarski franak, istraživali pojmove vezane uz plaću, najvišu, prosječnu i najnižu bruto i neto plaću, značenje navedenih pojmova, a zatim nove spoznaje pretočili u digitalne plakate koje su prezentirali ostalim učenicima. Posljednju aktivnost u obilježavanju Svjetskog i Europskog tjedna novca, realizirali su učenici 2.D razreda, zanimanje prodavač, koji su u petak, 22.3.2024. sudjelovali u online kvizu za srednjoškolce PBZnalci. Riječ je o edukativno nagradnom kvizu zabavnog formata, koji je baziran na konceptu pub kviza. Namijenjen je srednjoškolcima kako bi im pomogao na interesantan način unaprijediti znanje o financijama. Uz stjecanje novih znanja, kviz je učenike potaknuo na međusobnu suradnju i timski rad kroz koji je cijeli razred aktivno sudjelovao u davanju odgovora.

Dio atmosfere pogledajte na linku  https://view.genial.ly/660049db192e6e0014aa8119/presentation-essential-presentation

Ksenija Som, prof. mentor, nastavnica ekonomske grupe predmeta