« Svibanj 2024 »

SPREMNI SMO ZA USKRS?!
Autor: Antonio Bocor, 19. 4. 2011.

Jesi li spreman/spremna za Uskrs?
Još nisam? Kako se najbolje pripremiti? (još stignemo)
Najbolji način priprave za Uskrs je svakako sakrament ispovijedi! Razmišljajući o ovom sakramentu trebamo se prisjetiti dana Uskrsnuća. Sve je započelo onoga prvoga dana u tjednu, one večeri, kad je Isus došao nakon uskrsnuća svojim učenicima. (Iv 20,21-23) Jedino Bog oprašta grijehe. Sam Isus ustanovio i sakrament ispovijedi i povjerio ga svećenicima. Sakrament se ispovijedi također zove: sakrament obraćenja jer sakramentalno ostvaruje Isusov poziv na obraćenje.
Koja je slika Boga koju nosim u svom srcu? Koja je slika Boga u Tvom srcu kada ideš na ispovijed? Ako ga smatraš sucem bez samilosti, onda nije čudo da se bojiš ići na ispovijed. Sjetimo se prizora iz evanđelja kad je Isus zborio mnoštvu o Božjem milosrđu. (sjetimo se rasipnog sina i milosrdnog Oca, sjetimo se bludnice i Božjeg milosrđa, sjetimo se izgubljene ovce). Čini li ti se i dalje da je Bog nemilosrdan?
 Pogledaj Isusa, njegov križ. Otkupljen si od grijeha njegovom krvlju. Što još više hoćeš? Sakramentalna moć sakramenta pokore i pomirenja crpe svoju snagu i pomirivanje po Isusovoj muci. Po njegovoj smrti i uskrsnuću.
 Pogledaj izbliza vazmeno trodnevlje (veliki četvrtak, petak i subotno bdijenje), neka to ne bude samo prazna tradicija da moraš ići u crkvu, nego neka to bude tvoj osobni susret s onim koji te toliko voli.Na sakrament ispovijedi ima «pravo» svaki grješnik. Ako sam znaš da je tvoj grijeh prekinuo posvetnu ljubav između tebe i milosrdnog Oca, trebaš ići na ispovijed.
 Grijeh je uvreda Boga, prekid zajedništva s njim, a u isto vrijeme grijeh nanosi štetu i zajedništvu s Crkvom.Ako si sagriješio, nikad nemoj misliti da je to samo tvoj osobni problem. Tvoj grijeh udara ne samo u Boga, nego i u tvoga bližnjega.
 S druge pak strane, neka te Bog sačuva i od mišljenja da nemaš grijeha pa da ne trebaš ići na ispovijed. Sveti je Ivan apostol u svojoj Poslanici kazao: ako kažeš da nemaš grijeha, lažeš! (1Iv 1,5-8)..Bog nikoga ne optužuje. Uvijek te zove po imenu, kao što je bludnicu nazvao ženom, a nije vikao: bludnice, grešnice, narkomanko, nastrana itd. Ma svaka je ispovjedaonica prava Božja ambulanta, u kojoj milosrdni Spasitelj liječi rane naše duše. To jest oprašta nam grijehe i pruža nebeske lijekove, da ne klonemo u teškoj životnoj borbi. Isus nije odredio koliko puta smiješ doći na ispovijed. Njegov poziv vrijedi svaki put, kad god sagriješiš!!!
Bog sam hita da te spasi!
NEKA RADOST USKRSNUĆA VRATI VJERU U ŽIVOT, NEKA NESTANE ZLO I NEKA PREVLADA DOBRO, NEKA VJERA I LJUBAV BUDE OSLONAC  A SREĆA VJEČNI NAS PRATI!!!Svim učenicima, profesorima i zaposlenicima Industrijsko-obrtničke škole Slatina, svim ljudima dobre volje želim SRETAN USKRS!!!
                                                                                  vaš vjeroučitelj