« Srpanj 2020 »

Carnet
10.07.2020. 15:00
Poziv na istraživanje tržišta – Usluga nadogradnje EMA-e
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET planira započeti postupak javne nabave usluge nadogradnje EMA-e u sklopu II. faze programa "e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i nastavnih procesa u ... The post Poziv na istraživanje tržišta – Usluga nadogradnje EMA-e appeared first on CARNET .

10.07.2020. 12:19
Projekt e-Škole u finalu natjecanja za nagradu Europske komisije – RegioStars
Projekt e-Škole jedan je od pet finalista u kategoriji Vještine i obrazovanje za digitalnu Europu u kojoj je prijavljeno 38 projekata. Građani Europske unije mogu glasati za svoje favorite do ... The post Projekt e-Škole u finalu natjecanja za nagradu Europske komisije – RegioStars appeared first on CARNET .

07.07.2020. 12:27
Upisi u srednje škole: Početak prijava obrazovnih programa u ljetnome roku
Kao što je propisano Odlukom o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2020./2021., u srijedu, 8. srpnja 2020. godine započinju prijave obrazovnih programa u sustavu NISpuSŠ. ... The post Upisi u srednje škole: Početak prijava obrazovnih programa u ljetnome roku appeared first on CARNET .

Bug Game
13.07.2020. 00:18
Ubisoft Forward prezentacija otkrila novi Far Cry i potvrdila glasine koje su kružile ovog tjedna
Ubisoftova zamjena za E3 prezentaciju bila je kraća i manje bombastična nego inače, a donijela nam je detalje za nove igre u svim njihovim poznatim serijalima

12.07.2020. 07:00
Najskuplja videoigra na svijetu je Super Mario Bros. iz 1987.
Vrlo raritetni primjerak igre Super Mario Bros. za konzolu NES prodan je ovoga tjedna na dražbi aukcijske kuće Heritage Auctions za čak 114.000 dolara

12.07.2020. 03:14
Na događaju punom krvavih scena najavljen Serious Sam 4: Planet Badass
Poznati izdavač održao je još jednu krvavu i osebujnu prezentaciju na kojoj su nam pokazali što ćemo uskoro moći igrati

Terenska nastava u Ljubljani 5. i 6.11.2019
Autor: Mark-Kristian Milaščević, 7. 11. 2019.

Odrađena je i zadnja planirana aktivnost projekta Naučimo upravljati novcem kako bismo lakše upravljali budućnošću.

Nakon što smo proljetos obišli Zagrebačku burzu, Hrvatsku narodnu banku i upoznali se na terenu sa zadacima i obvezama tih financijskih institucija te dobili nekoliko korisnih savjeta o štednji i ulaganju, na redu je bio posjet susjednoj državi  Sloveniji.

Cilj posjeta je bio nagrada učenicima za redovitost pohađanja edukacija financijska i digitalna pismenost na radionicama u školi kao i upoznavanje s načinima kako naši susjedi razvijaju svoju financijsku pismenost i što bi nam novoga mogli reći.

Učenici trećih razreda, njih 160 iz 8 srednjih škola Virovitičko-podravske županije i njihovih 16 nastavnika, sudjelovalo je u terenskoj nastavi koja je odrađena u Ljubljani.

Iz naše škole išlo je 20 učenika, profesorica Mirela Nenadović i profesorica Ružica Milaščević.

Prvi dan uključivao je posjet tvrtci za financijsko savjetovanje Vezovišek i partneri. Direktor i osnivač tvrtke Mitja Vezovišek održao nam je kratko, ali zanimljivo predavanje o vrijednosti novca i potrebi ulaganja istoga. Njihov je moto „Dogovorene financije su kamen temeljac stabilne budućnosti!“ Jedna je od njihovih aktivnosti u slobodno vrijeme poboljšavati financijsku pismenost ljubljanskih osnovnoškolaca i srednjoškolaca u projektu „Finančna šola“.

Posjetili smo i Ljubljansku burzu -  financijsku instituciju koja omogućuje trgovanje vrijednosnim papirima. Burza je osnovana 1989. godine, a od 2015. u vlasništvu je Zagrebačke burze d.d. Misija  je ljubljanske burze osigurati sigurno, učinkovito i uspješno funkcioniranje organiziranog dijela slovenskog tržišta kapitala. Kratko predavanje o povijesti burzovnog poslovanja i poslovima kojima se na burzi bave održao nam je gospodin Andraž Aš.

Noćili smo u M hotelu, gdje smo uz odmor imali priliku za stjecanje novih prijateljstava i druženje po sobama bez buke i galame, kako to već u hotelu treba i biti.

Sutradan smo posjetili Narodni muzej Slovenije, najstariju kulturnu ustanovu u Sloveniji, koja kontinuirano djeluje od 1821. godine. Misija je muzeja educirati i informirati javnost o povijesti slovenskog teritorija i slovenske kulturne baštine.

Podijeljene u šest skupina tri kustosice provele su nas kroz geološka razdoblja i stari vijek. Prvo smo posjetili arheološki odjel koji je najstariji specijalizirani odjel u Sloveniji. Prvi artefakt koji smo vidjeli stara je neandertalčeva koštana flauta stara oko 55 000 godina i veliki dio od oko 95 000 artefakata datiranih od starijeg kamenog doba do srednjeg vijeka, od kojih su neki posebno dragocjeni. Vidjeli smo  njihovu malenu zbirku artefakata iz Egipta i mumiju u oslikanom sarkofagu. Zanimljivost ovoga posjeta je interaktivnost učenika koju su nam omogućile kustosice. Učenici su mirisali rimske začine i ulja, podizali mač iz srednjega vijeka pokušavajući mu odrediti težinu, oblačili se u rimske tunike i togu te odgovarali na mnoštvo pitanja kojima ih je kustosica vodila kroz geološka razdoblja i povijest staroga vijeka.

Nakon kraćeg razgleda grada uz pomoć lokalnog vodiča i samostalnog istraživanja, uputili smo se u ranim poslijepodnevnim satima našim kućama put Pitomače preko Virovitice i Slatine do Orahovice.